Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

5 internetových portálů, které vám pomohou nakoupit jídlo z blízka

autor: Ája Voráčková | dne: 24.04.2012

Nevíte, kde dobře nakoupit jídlo z blízka? Je počátek 21. století, máme k dispozici internet nabitý informacemi, tak proč ho nevyužít k vyhledání toho, o čem se chceme dozvědět víc?

Chcete nakupovat kvalitní a místní nebo aspoň férové suroviny, ale pořádně nevíte, kde začít. Co zkusit internet? Ten je na počátku 21. století nabitý informacemi a než vyrazíte nakupovat do terénu, může se stát cenným pomocníkem při plánování u vás doma.

1.     Nalok.cz

Název Nalok je zkratka sousloví „nakupujte lokálně“. Tento portál umožňuje vyhledávat pomocí mapy farmy, farmářské obchody, trhy a akce či bedýnky a poskytuje možnost si výrobky z některých farem přímo objednat. U hledaných subjektů je uveden kontakt a stručná charakteristika jejich zaměření, jen někdy bohužel až příliš stručná. Portál funguje především na informativní bázi. Vzhledem k tomu, že své farmy mohou přidávat samotní farmáři, není zde zahrnuto žádné hodnocení. Pouze občas je něco hodnoceno komentáři samotných uživatelů portálu.

2.     Scuk.cz

Scuk je dalším z mapových portálů, který se s heslem „Mapujeme dobroty“ věnuje dobrému jídlu a pití. Více než po lokálnosti potravin jde Scuk po jejich kvalitě, často jde však obojí ruku v ruce. Největší zastoupení na zdejší mapě mají restaurace a kavárny, scukaři (hodnotitelé Scuku) se však věnují i řeznictvím, pekárnám, vinařstvím nebo třeba i farmám. Na mapě jsou viditelné zhodnocené podniky, které dosáhly alespoň „průměrného“ hodnocení. Tím je myšlený určitý standart kvality bez závažných nedostatků. Kromě recenzí přináší zdejší blog i různé články týkající se jídla a jídelních akcí.

3.     Fairtrade.cz

NaZemi – společnost pro fair trade provozuje portál o spravedlivém obchodování (tedy „fair-trade“), kde se dočtete všechny informace o tomto druhu obchodu. Jeho cílem je především přímá podpora znevýhodněných pěstitelů a řemeslníku z rozvojových zemí, která je založená na vytvoření partnerství mezi producentem a spotřebitelem. Kromě informací o fair trade je zde i vyhledávač obchodů, kde je možné férové výrobky zakoupit.

4.     Gastronaut.cz

Nevíte, kam vyrazit o víkendu? Podívejte se na Gastronauta – rozcestník dobrých chutí. Ten totiž nabízí kalendář gastronomických akcí z celé České republiky. Návštěvou degustace, festivalu, přednášky, trhu nebo výstavy se můžete dozvědět o producentech, výrobcích či jiných možnostech nákupu jídla ve vašem okolí.

5.     Bedýnky.cz

Jestliže uvažujete o jednoduchém odběru té nejčerstvější (bio) zeleniny, případně dalších produktů, najdetě si bedýnku, která je vám nejblíž. Nevíte, co bedýnky jsou? Tak i to se zde dozvíte.

Nicméně ani internet není všemocný, i když se to o něm říká. Ptejte se proto svých známých, u koho zrovna oni berou med nebo vajíčka. Možná nakonec zjistíte, že váš kolega v práci má každý rok nadúrodu jablek a neví, co s nimi.


 

Aktuality